samochody / marki samochodów / alfa romeo

Alfa Romeo

Alfa Romeo S.p.A. jest włoską firmą produkującą głównie sportowe samochody, a także samochody osobowe wyższych klas. Początki firmy sięgają roku 1906. Wtedy właśnie Alexandre Darracq założył firmę, zajmującą się sprzedażą samochodów. Firma ta od 1909 roku stała się również producentem samochodów marki Darracq. Powodzenie firmy nie trwało długo. Kilka lat później zakład popadł w długi. Wykupiony został przez przedsiębiorców z Lombardii. Wtedy to firma otrzymała pierwszy człon swojej obecnej nazwy ALFA. W 1918 roku produkcją w zakładzie zajął się inżynier Nicola Romeo. Na jego cześć firma została ostatecznie nazwana Alfa Romeo.

Przez pewien czas fabryka zajmowała się również produkcją pojazdów użytkowych i terenowych. Pod marką Alfa Romeo na rynku pojawiły się także ciężarówki, samochody dostawcze, trolejbusy.
Pierwsze fabryki Alfa Romeo powstały W Portello w okolicach Mediolanu, a także w Arese. Od 1986 roku firma Alfa Romeo nie należy już do państwa. Zakłady przejęła firma Fiat. Zakłady w Arese i Portello zostały zamknięte. Główną fabryką stałą się ta w Pomigiano d"Arco  koło Neapolu.. Poszczególne modele produkowane są także w Turynie oraz zakładach Pininfarina. Przez lata otwierane były kolejne fabryki Alfa Romeo. W 2006 roku całkowita produkcja wynosiła 158 tyś. aut. Firma Fiat planuje dalszy rozwój.Polityka Prywatnosci |
Alfa Romeo