samochody / marki samochodów / bmw


BMW


BMW-Bayerische Motoren Werke czyli po polsku „Bawarskie Zakłady Silnikowe” to jedna z wiodących firm samochodowych na świecie, przede wszystkim jedna z najbardziej znanych. Niemieckie przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją samochodów i motorów od wielu lat prężnie pnie się w górę. Poza samochodami oznakowanymi logo BMW, koncern jest właścicielem zarówno „Mini” jak i „ Rolls-Royce”.

Główna siedziba BMW znajduje się w Bawarii w Monachium. Początki historii BMW sięgają spółki Gustava Otto oraz Karla Rappa. Początkowo oddzielnie, trudnili się produkcją samolotów. Za początek istnienia BMW przyjmuje się rok 1918. Podczas intensywnego rozwoju i kolejnych sukcesów firmy BMW przeszło także trzy poważne kryzysy.

Pierwszym z kryzysów były czasy II wojny światowej, kiedy to zakład niejako zmuszony był do odejścia od silników samochodowych w stronę maszyn lotniczych, potrzebnych w tym czasie armii. Druga fala kryzysu dosięgnęła BMW bezpośrednio po wojnie. Wtedy też główny zakład w Monachium zaprzestał produkcji i powrócił do niej dopiero w 1951r. W roku 1959 BMW było o krok od przejęcia go przez Deutsche Bank, w wyniku czego drobni akcjonariusze, którzy w większości tworzyli w owym czasie firmę, straciliby prawo decydowania o niej. Decyzja została jednak odroczona większością głosów – spór ten nazywany jest trzecim kryzysem.


Polityka Prywatnosci |
BMW